Opublikowany przez: Kasia P.
Autor zdjęcia/źródło: pressfoto @ freepik
Dzieciom stawia się teraz coraz większe wymagania. Szkoła, przedszkole, grupa rówieśnicza wywołują duży stres. Potrzeba akceptacji w pierwszych relacjach z nowym otoczeniem jest u dzieci tak silna, że są w stanie dla niej poświęcać bardzo dużo. Niestety dzieci nie zawsze są w stanie spełniać oczekiwania wszystkich. Czasami swoje trzy grosze do wielkiej puli wymagań dokładają także rodzice i…tego dla dziecka jest po prostu za dużo.
Dziecko może zacząć mieć koszmary w nocy i przychodzić częściej do łóżka rodziców. Mogą w tym czasie pojawić się nowe strachy i lęki. Wiele dzieci ma też pod wpływem stresu problemy ze zbyt częstym oddawaniem moczu i moczeniem nocnym. Bardzo częstym objawem są też bóle głowy i brzuszka. Zdarza się także, że dziecko źle sypia, markotnieje i słabnie mu apetyt.
BAJKI TERAPEUTYCZNE
Dzieci uwielbiają się utożsamiać z bohaterami swoich bajek. Razem z dzieckiem więc sięgnij po bajkę, która odpowiada jego aktualnym problemom. Będziesz zaskoczona ile doskonałych propozycji książkowych na Was czeka opisujących niemal każdy problem: od mniejszych jak wizyta u dentysty po dużo poważniejsze jak rozstanie się rodziców.
ROZMOWA
Im silniejsze więzi z rodzicami, lepsza atmosfera w domu, tym łatwiej dziecko odpoczywa i lepiej radzi sobie ze stresem dnia codziennego. Chodzi o tworzenie szczęśliwego domu, pełnego serdeczności, miłości i otwartej przestrzeni na rozmowę. Jeśli tylko sprawisz, że Twoje dziecko będzie umiało Ci się zwierzać i radzić się w trudnych chwilach, z pewnością będzie mu łatwiej poradzić sobie z codziennym stresem. Ważne, żeby w codziennych rozmowach często wybiegać w przyszłość z dzieckiem, przygotowywać go na pewne sytuacje, rozmawiając o nich. Możecie tworzyć wspólne hipotetyczne scenariusze przyszłych wydarzeń, np. dziecko zaprosiło koleżanki na urodziny, warto porozmawiać z nim o tym, że impreza będzie udana niezależnie od tego ile przyjdzie osób etc.
ZDROWY TRYB
Pamiętaj, że dieta dziecka jest niezwykle ważna. Możesz do niej dodawać składniki poprawiające nastrój w te niespokojne dni, ale nie przesadzaj z czekoladą. Ważne jest też to, żeby dziecko miało zapewnione po pierwsze odpowiednią dawkę ruchu, po drugie odpowiednią ilość odpoczynku oraz zdrowego snu. Dobrą formą wspólnego odpoczynku będą np. gry planszowe, ale i świetne mogą się okazać także popołudniowe spacery, które pozwolą pozbyć się napięcia. To też jest wspólny czas, który prowokuje do szczerej rozmowy.
CAŁUSY I TULENIE
Okazywanie dziecku wsparcia na co dzień to również oznaki miłości takie, jak spontaniczne pocałunki, pogłaskanie po głowie, czy wzięcie dziecka w ramiona. Zwłaszcza, gdy jest małe, okazywanie dziecku dobrych uczuć jest szczególnie istotne. Maluch czuje się wtedy kochany i akceptowany. Wszystkie smutki w dobrej atmosferze zawsze szybciej znikają. Pamiętaj, że wspólnie spędzony czas to najlepsze, co możesz dać swojemu dziecku.
NATURALNE LECZENIE
Zależnie od objawów z jakimi ma do czynienia Twoje dziecko możesz podawać mu różne leki homeopatyczne, które doskonale załagodzą problem i, co ważne, nie mają żadnych skutków ubocznych. W przypadku bezsenności z powodu napięcia i oczekiwania na coś, przydatny może być lek na bazie coffea tosta. Z kolei w przypadku lęków i koszmarów nocnych zapytaj lekarza o lek na bazie kalium phoshoricum. Gdy dziecko zaczyna być drażliwe i agresywne pomocne okażą się leki na bazie uspokajającej chamomilli. Kiedy dziecko zaczyna mieć problemy z naprzemiennymi nastrojami radości i płaczu wówczas właściwym lekiem będzie ten na bazie ignatia. Z tremą przed szkolnym wystąpieniem doskonale poradzi sobie lek na bazie gelsemium. Nieodłącznym wspomagaczem jednak wszystkich leków jest zawsze długa i szczera rozmowa z rodzicem. Pamiętaj też by dawkowanie leków skonsultować z lekarzem stosującym w swojej praktyce homeopatię.
Gorączka – nasz wróg, czy sojusznik w walce z chorobą? >>
Jak odróżnić przeziębienie od grypy? – PORADY EKSPERTA >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.231.*.* 2017.09.26 19:23
Rodzice powinni pamiętać że z dzieckiem trzeba bardzo dużo rozmawiać i starać się żeby dziecko nam rodzicom zaufalo. Wtedy jesteśmy w stanie dowiedzieć się wszystkiego.
Stokrotka 2017.09.13 15:35
Wspierać, rozmawiać ale i być z dzieckiem, najgorzej jak rodzic nie ma czasu..
Stokrotka 2016.11.11 10:23
Na pewno rozmowa pomaga tylko czasem z dziecka nie można nic wydusić. Zamyka się w sobie ..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.